Leczenie ginekomastii

4

Mianem ginekomastii określa się powiększenie gruczołów piersiowych u mężczyzn. Przerost ten dotyczy jednej lub obu piersi. Zwykle pojawia się on u nastolatków z powodu zbyt wysokiego poziomu prolaktyny, jednak nie oznacza to, że nie pojawi się on na innym etapie życia.

Dlaczego gruczoły piersiowe są powiększone?

Ginekomastia może pojawić się nie tylko z powodu podwyższonego poziomu prolaktyny. U noworodków może powstać ona w wyniku nadmiaru estrogenów przekazanych dziecku wraz z krwią matki. Stan taki nie zagraża maluszkowi i znika po kilku tygodniach. W okresie dojrzewania może on wiązać się również z podawaniem androgenów lub witaminy D. O ginekomastii mówi się także w przypadku gromadzenia się tkanki tłuszczowej wokół sutków – wtedy powiększone tkanki są miękkie.

Zaburzenia hormonalne odpowiedzialne za rozwój ginekomastii mogą również dotyczyć braku równowagi pomiędzy poziomem androgenów i estrogenów. Powikłanie może pojawić się też u osób ze schyłkową niewydolnością nerek, w przypadku marskości lub raka wątroby czy przy zaburzeniach krążenia wątrobowego. Do rzadszych przyczyn dolegliwości należą: niedożywienie, awitaminoza, kuracja hormonalna, przyjmowanie heroiny oraz palenie marihuany.

Leczenie ginekomastii

Ginekomastię leczy się na dwa sposoby. Pierwszy obejmuje leczenie hormonalne ustalane indywidualnie dla każdego pacjenta. Jeżeli lekarz podejrzewa nowotwór, może zlecić choremu wykonanie usg sutka bądź mammografii. Gdy leczenie hormonalne nie da efektów, należy usunąć nadmiar tkanki z sutków operacyjnie. Lekarz usuwa ją podczas prostej i mało inwazyjnej operacji, po której zostają jedynie niewielkie nacięcia na klatce piersiowej.

Leczenie ginekomastii jest ważne nie tylko ze względu na estetykę. Duży przerost tkanki może bowiem powodować ból, gdyż sutki będą ranić się o ubrania i krwawić.

Share.

About Author

4 komentarze

  1. I was just looking at your Leczenie, usuwanie ginekomastii – Perfekcyjna website and see that your site has the potential to become very popular. I just want to tell you, In case you don’t already know… There is a website service which already has more than 16 million users, and the majority of the users are interested in websites like yours. By getting your site on this service you have a chance to get your site more popular than you can imagine. It is free to sign up and you can read more about it here: Now, let me ask you… Do you need your site to be successful to maintain your way of life? Do you need targeted traffic who are interested in the services and products you offer? Are looking for exposure, to increase sales, and to quickly develop awareness for your site? If your answer is YES, you can achieve these things only if you get your site on the network I am talking about. This traffic service advertises you to thousands, while also giving you a chance to test the service before paying anything. All the popular websites are using this network to boost their readership and ad revenue! Why aren’t you? And what is better than traffic? It’s recurring traffic! That’s how running a successful website works… Here’s to your success!

  2. Ja czytałem, że w pewnym wieku w okolicy sutków zanika tkanka i przez to piersi się zmniejszają… Tylko czy jest szansa, że ginekomastia się cofnie w ten sposób?

  3. Adam – jest trochę w tym racji, bo u Kobiet w pewnym wieku występuje zanik i np przeszczep tłuszczu w okolice piersi załatwia problem elastyczności itd. W przypadku Ginekomastii jest to pewna niewielka wada, którą można usunąć w specjalistycznej Klinice.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress