Obrzęk limfatyczny

0

Obrzęk limfatyczny spowodowany jest gromadzeniem się limfy w przestrzeniach międzykomórkowych. Odpowiedzialne są za to zmiany patologiczne naczyń chłonnych, które w konsekwencji prowadzą do niedrożności, niedorozwoju i zniszczenia.

Obrzęk limfatyczny – przyczyny

Choroba rozwija się, gdyż uszkodzone są naczynia chłonne. Na ich degradację ma wpływ wiele czynników. Uznaje się, że część z nich to predyspozycje wrodzone. Tu wskazuje się chorobę Milroya, zespół Turnera, zespół Proteusza. Jednak część przyczyn ma podłoże pozapalne. Czasem owrzodzenie skóry powoduje stan zapalny naczyń i węzłów chłonnych. Za obrzęk odpowiada również rozwijająca się choroba onkologiczna. Guzy czasem powodują niedrożność naczyń limfatycznych. Za jedną z przyczyn podaje się również powikłania różnych procedur medycznych. Dotyczy to głównie operacyjnego leczenia nowotworów. Żylaki, choroby tkanki łącznej, choroby pasożytnicze i pourazowe… Wszystkie te dolegliwości mogą mieć wpływ na powstanie obrzęku limfatycznego.

Obrzęk limfatyczny – objawy

Obrzęk limfatyczny, który zostanie wcześnie zdiagnozowany to oczywiście szybsza pomoc i wyeliminowanie groźnych komplikacji. Najczęstsze objawy obrzęku:
– jedna z kończyn wydaje się cięższa;
– jedna z kończyn wyraźnie zwiększyła swoją objętość;
– skóra staje się blada;
– palce wyraźnie się zniekształcają w wyniku obrzęku;
– pojawiają się poprzeczne bruzdy na palcach i zmiany pęcherzykowe na skórze;
– z czasem pojawia się obniżony nastrój oraz zakażenia bakteryjne ran;

Należy jednak dodać, że objawy nasilają się w miarę postępu stanu chorobowego. Kiedy obrzęk dotyczy tylko tkanek miękkich, odczuwalny jest wyraźny dyskomfort. A w miejscu ucisku palca pozostaje charakterystyczny dołek. Z czasem skóra twardnieje i przebarwia się. Staje się szorstka, a sprawność kończyny się upośledza. Następnie pojawiają się zmiany w układzie kostno – stawowym. Obrzęk jest chorobą postępującą, stąd szybkie zdiagnozowanie i odpowiednia reakcja to uniknięcie operacji.

Leczenie obrzęku limfatycznego

W zależności od postępu choroby wyróżnia się następujące metody leczenia: leczenie zachowawcze, operacyjne, farmakologiczne.

1. Leczenie zachowawcze – polega na wprowadzenie kilku podstawowych zmian w swoim życiu. Przede wszystkim pacjent musi unikać długotrwałego stania i siedzenia. Należy również uważać na potencjalne urazy i dbać o higienę skóry. Wskazana jest również odpowiednia fizjoterapia, łącznie z drenażem, bandażowaniem i ruchem.

2. Leczenie operacyjne – jeśli metody zachowawcze nie skutkują i obrzęk postępuje, konieczna jest operacja. Polega ona głównie na usunięciu nadmiaru patologicznie zmienionej skóry i tkanki podskórnej. Nie wolno dopuścić do martwicy, by choroba nie nawracała.

3. Leczenie farmakologiczne – stosuje się w przypadku wystąpienia stanu zapalnego. Pacjent przyjmuje antybiotyki do czasu, aż ustąpią zaczerwienienia skóry. Najczęściej to okres od 10 do 14 dni. W przypadku wystąpienia ciężkiego zakażenia, można podawać antybiotyk drogą dożylną.

Obrzęk limfatyczny – profilaktyka i terapia psychologiczna

Podobnie jak w przypadku wielu dolegliwości ważna jest profilaktyka. Dotyczy to oczywiście przypadków, kiedy za stan chorobowy odpowiadają czynniki zewnętrzne. Tutaj koniecznie trzeba wspomnieć o nicieniach, które odpowiedzialne są za przenoszenie choroby. Dotyczy to głownie osób, które podróżują w tropiki. Stąd należy zadbać o odpowiednie zabezpieczenie się przed insektami.

Kiedy obrzęk stał się faktem, należy nauczyć się żyć z dolegliwością. Dyskomfort oraz ograniczenia często negatywnie wpływają na pacjenta, prowadząc do depresji. Stąd istotna jest również odpowiednia pomoc psychologa.

Gdzie leczyć obrzęki limfatyczne lub lipodemię

Jednym z takich ośrodków, który specjalizuje się w diagnostyce, leczeniu oraz rehabilitacji obrzęków, a także lipodemii w Polsce jest Centrum Leczenie Lipodemii 

Share.

About Author

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress