Protetyka stomatologiczna – Wskazania i zabiegi protetyczne.

0

Protetyka dentystyczna to dziedzina współczesnej stomatologii. Kiedy tradycyjne leczenie stomatologiczne jest niewystarczające, wtedy wskazane jest leczenie protetyczne. Protetyka stomatologiczna pozwala na odbudowę ubytków w uzębieniu spowodowanych utratą lub trwałym uszkodzeniem zębów. Obejmuje również rewalidację po przebytych operacjach przy użyciu uzupełnień protetycznych np protez.

Jakie są wskazania do leczenia protetycznego

Leczenie wszędzie tam, gdzie można. Czy jest to brak pojedynczego zęba, czy też kilku zębów obok siebie, lub kilku w różnych miejscach jamy ustnej, a nawet wtedy, gdy zębów nie ma wcale, a pacjent chce uniknąć protezy całkowitej, wyjmowanej na noc do szklanki. We wszystkich tych przypadkach warto rozważyć zastosowanie implantów.

Protetyka stomatologiczna, czyli co?

W protetyce stomatologicznej wyodrębnia się tzw. implantoprotetykę, do której używa się kostnych wszczepów – implantów oraz wykonywanie protez ruchomych lub stałych. Leczenie u stomatologa protetyka rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu, który jest połączony z badaniem. Wykonuje się pantomogram, który umożliwia dokładną analizę stanu uzębienia i szczęki pacjenta. Następnie strategia, czyli ustala się plan leczenia i lekarz prowadzący dobiera odpowiednie rozwiązania dentystyczne. Na dobór uzupełnień protetycznych mają wpływ:

  • Stan uzębienia np liczba brakujących zębów oraz ich budowa,
  • Ogólna kondycja zębów: ich jakość i ilość,
  • Stan jamy ustnej: zgryzu, dziąseł, błony śluzowej i tkanki kostnej,
  • Położenie brakującego zęba.

Czy są przeciwskazania?

Jak przy każdym zabiegu medycznym, tak i w przypadku protetyki stomatologicznej są pewne przeciwskazania, które zawsze przedstawia lekarz w trakcie konsultacji protetycznej. Przeciwskazania można podzielić na bezwzględne i względne.
Bezwzględne przeciwskazania: czyli nie należy stosować leczenia protetycznego implantami u osób chorujących przewlekle na tzw. schorzenia ogólnoustrojowe: nowotwory, AIDS, cukrzycę, nadciśnienie, osteoporozę, choroby psychiczne.

Względne przeciwskazania: nie powinno się wszczepiać implantów nałogowym palaczom, alkoholikom, chorym na chorobę reumatyczną, chorobę wieńcową, oraz osobom po 65 roku życia. Do tej grupy należą również osoby młode, które jeszcze rosną.

Uzupełnienia protetyczne

  • Mosty protetyczne
  • Korony zębowe
  • Implant zębowy

 

Należy pamiętać, że leczenie protetyczne wymaga regularnych wizyt u stomatologa. Zamocowane mosty lub korony niestety mogą się np obluzować.

Pamietajmy, że głównym zadaniem protetyki jest nie tylko poprawa wyglądu uzębienia, ale przede wszystkim jest to nasz stan zdrowia i zapobieganie zmianom w jamie ustnej, które są powodowane przez braki w uzębieniu. Sprawdź przykładowe metamorfozy uśmiechu wykonane przez lekarzy i techników protetyków w klinice DentalProtetica z Warszawy

 

Share.

About Author

Comments are closed.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress